Jei paveldėjote mišką iš tėvų ar kitų giminaičių, galimai svarstote apie miško pardavimą. Miško priežiūra yra reglamentuojama teisės aktų, todėl netinkamai prižiūrimas miškas gali turėti tam tikrų neigiamų pasekmių. Jei miškininkyste užsiimti neketinate, o miško priežiūrai papildomų išlaidų skirti nenorite ar negalite, miško pardavimas gali būti ekonomiškas ir optimalus sprendimas.
Parduoti paveldėtą mišką bet kam gali nepavykti. Kaip numato įstatymai, pirmumo teisę mišką įsigyti turės tam tikri asmenys ir tik jiems atsisakius galėsite mišką parduoti kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims. Parduodant mišką ar žemės sklypą, pirmumo teisę jį pirkti turi bendraturčiai, nuomininkai, šalia esančių miškų savininkai. Tačiau dėl konkrečios miško pardavimo tvarkos reikėtų konsultuotis su šios srities ekspertais arba skaityti aktualių teisės aktų naujausią redakciją.
Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad norint parduoti paveldėtą mišką, kaip ir kitais atvejais, jums reikės atitinkamų dokumentų (tapatybę patvirtinančio dokumento, žemės sklypo plano, Nacionalinės žemės ūkio tarnybos sutikimo parduoti mišką ir kt.). Bet pirmiausia, žinoma, paveldėtą nekilnojamąjį turtą turėsite įregistruoti savo vardu Registrų centre.
Kokie mokesčiai mokami paveldėtą mišką?
Paveldėjus mišką pajamų mokestis nėra taikomas, bet gali reikėti susimokėti paveldimo turto mokestį, kurio dydis bei išimtys priklauso nuo to, kokios vertės turtas yra paveldimas ir ar jis paveldimas iš pirmos eilės giminaičių. Taip pat parduodant pavedėtą mišką per 10 metų nuo paveldėjimo fakto, pardavimui bus taikomi standartinis gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas. Pajamų mokesčio mokėti nereikės, jei
Atkreipiamas dėmesys, kad nepraėjus 10 metų terminui po miško paveldėjimo, GPM skaičiuojamas ne nuo visos pardavimo sumos, o tik nuo nekilnojamojo turto vertės prieaugio. Pavyzdžiui, jei miškas parduodamas už 10 000 eurų, o paveldėti miško vertė buvo 5 000 eurų, tuomet GPM yra taikomas tik skirtumui tarp pirkimo-pardavimo sandorio vertės ir pradinės paveldėto miško vertės.
Tačiau dėl konkrečių mokesčių taikymo ir jų tarifų dydžių reikėtų pasikonsultuoti su miškininkystės ekspertai ar teisininkais arba susipažinti su naujausia aktualių teisės aktų redakcija.
Plačiau apie miško pardavimo mokesčius galite skaityti paspaudę ant nuorodos.