Lietuvos medžių ir medienos rūšys

Medžiai ir mediena yra vertingi gamtos ištekliai, kurie, kaip žinome, teikia daugybę komercinės ir praktinės naudos. Įvairių medžių rūšių medieną žmonės šimtmečiais naudojo nuo statybų ir baldų gamybos iki popieriaus gamybos ir net muzikos instrumentų gamybos. Lietuvoje ypač paplitusios kelios medžių rūšys, kurios per visą šalies istoriją buvo naudojamos įvairiais būdais.

Šiame įraše apžvelgsime kai kurias labiausiai paplitusias Lietuvoje medžių rūšis ir panagrinėsime jų medienos savybes bei praktinį panaudojimą. Suprasdami šių medžių savybes ir jų medienos panaudojimo būdus, galėsite geriau įvertinti kiekvienos medienos rūšies vertę bei geriau suprasti medienos kainų skirtumus ir medienos supirkimo paslaugą.

Tai taip pat padės vertinant ir miško kainą, jei norėsite mišką parduoti ar ketinsinte kreiptis dėl miško supirkimo.

Paprastoji pušis (Pinus sylvestris) – paprastosios pušies mediena yra lengva ir patvari, palyginti nedidelio tankio. Ji dažnai naudojama statybose, baldų ir stalių dirbinių gamyboje, celiuliozės ir popieriaus gamyboje. Ji taip pat populiari mediena žuviai ir mėsai rūkyti.

Karpotasis beržas (Betula pendula) – beržo mediena yra lengva, kieta ir tvirta, smulkios, vienodos tekstūros. Ji dažniausiai naudojama baldų, grindų ir faneros gamybai. Iš beržo žievės taip pat gaminami krepšiai, batai ir kiti rankdarbiai.

Paprastasis ąžuolas (Quercus robur) – ąžuolo mediena yra tvirta, ilgaamžė ir atspari puvimui, todėl puikiai tinka naudoti lauke ir baldams gaminti. Ji dažnai naudojama grindims, spintoms ir statyboms, taip pat statinėms, naudojamoms vyno ir spiritinių gėrimų gamyboje.

Paprastoji eglė (Picea abies) – eglės mediena yra palyginti minkšta, lengva ir tiesiagrūdė, todėl puikiai tinka muzikos instrumentams, pavyzdžiui, smuikams ir gitaroms, gaminti. Ji taip pat naudojama popieriaus ir faneros gamyboje, taip pat statybose.

Paprastasis alksnis (Alnus glutinosa) – alksnio mediena yra lengva, minkšta ir lengvai apdirbama, todėl idealiai tinka baldams, spintoms ir interjero dailylentėms gaminti. Iš jos taip pat gaminamas popierius, rūkoma žuvis ir mėsa.

Bukas (Fagus sylvatica) – buko mediena yra tvirta, kieta ir ilgaamžė, švelnios ir vienodos tekstūros. Ji dažniausiai naudojama baldų gamybai, grindų dangai ir statyboms, taip pat įrankių rankenoms ir kitiems smulkiems mediniams daiktams gaminti. Iš jos taip pat gaminama aukštos kokybės medžio anglis.

Drebulė (Populus tremula) – drebulės mediena yra palyginti minkšta, šviesios spalvos ir tiesios struktūros. Ji yra lengva ir mažo tankio, tačiau palyginti tvirta ir lanksti. Jos mediena pasižymi geru atsparumu smūgiams ir yra atspari skilimui. Drebulės mediena dažniausiai naudojama degtukų gamybai, nes ji lengvai ir tolygiai dega. Ji taip pat naudojama celiuliozės ir popieriaus gamybai, taip pat medienos drožlių plokščių ir kitų kompozicinių medžiagų gamybai. Drebulės mediena kartais naudojama baldams gaminti, tačiau dėl savo minkštumo ji yra mažiau pageidautina šiam tikslui nei kitos kietmedžio rūšys.

Tai – labiausiai paplitusios medžių rūšys Lietuvoje. Tai taip pat yra paklausiausios superkamos medienos rūšys, kurios atitinkamai įtakoja ir miškų bei medienos kainas rinkoje.

Lietuvos medžių ir medienos rūšys
Į viršų