Noriu parduoti žemės sklypą: kaip elgtis?

Žemės sklypas

Parduodant žemės sklypą Lietuvoje, būtina laikytis nustatytos tvarkos ir kreiptis į Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT), kuri administruoja procesą pagal galiojančius teisės aktus. Pateikiame pagrindinius žingsnius, kuriuos reikėtų atlikti, siekiant sėkmingai sudaryti žemės ūkio paskirties sklypo pardavimo sandorį.

1. Pranešimas dėl žemės sklypo pardavimo

Asmuo, nusprendęs parduoti žemės sklypą, pirmiausia turi pateikti pranešimą NŽT. Šiame pranešime nurodoma informacija apie parduodamą sklypą. NŽT, gavusi pranešimą, per 5 darbo dienas informuoja visus, turinčius pirmumo teisę pirkti šį sklypą, ir paskelbia apie parduodamą turtą savo interneto svetainėje. Šis pranešimo pateikimo procesas kainuoja 47 eurus.

2. Pirmumo teisės nustatymas

Asmenys, turintys pirmumo teisę (pvz., gretimų sklypų savininkai), turi galimybę pirkti sklypą, pirmenybės tvarka. NŽT, gavusi jų sutikimą, įtraukia informaciją į pažymą, kurią išduoda pardavėjui. Jei yra keli asmenys su pirmumo teise, pardavėjas pats gali nuspręsti, kam iš jų parduoti žemę.

3. Pažyma pardavėjui

Jeigu pirmumo teisės turėtojai nusprendžia pasinaudoti savo teise, NŽT per 30 darbo dienų išduoda pažymą, kurioje nurodomas konkretus asmuo arba asmenys, galintys įsigyti žemės sklypą. Jei pirmumo teisės turėtojai atsisako pirkti sklypą, pažymoje nurodoma, kad pardavėjas gali parduoti jį bet kuriam kitam asmeniui už tokią pačią kainą, kuri buvo nurodyta pradžioje.

4. Sutikimas pirkti žemę

Pirkėjai, turintys pirmumo teisę, gavę pranešimą iš NŽT, turi per 15 darbo dienų informuoti NŽT apie savo sprendimą pirkti sklypą. Jei jų sprendimas yra teigiamas, NŽT per 15 darbo dienų patikrina, ar pirkėjui priklausantis žemės plotas (įskaitant susijusius asmenis) neviršija 500 ha limito. Jei plotas neviršijamas, pirkėjui išduodamas sutikimas pirkti žemės sklypą, kuris kainuoja 11 eurų.

5. Sandorio įforminimas

Po to, kai pardavėjas turi NŽT išduotą pažymą, o pirkėjas – sutikimą pirkti, jie gali kreiptis į notarą ir sudaryti pirkimo-pardavimo sutartį.

6. Kiti žemės perleidimo atvejai

  • Dovanojimas: Dovanojimo atveju į NŽT kreipiasi tik tas, kam dovanojamas žemės sklypas. Reikalavimas neviršyti 500 ha taikomas ir dovanojimo atveju.
  • Paveldėjimas: Paveldėjimo atveju NŽT leidimas nereikalingas, o taip pat netaikomas ir 500 ha plotų apribojimas.

Šie žingsniai padeda užtikrinti skaidrų ir teisėtą žemės sklypų perleidimą. Kiekvienu atveju būtina laikytis nurodytų procedūrų, o detalesnę informaciją galima rasti Nacionalinės žemės tarnybos interneto svetainėje.

Kam galiu parduoti žemės sklypą?

Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, parduodant žemės ūkio paskirties sklypą, prioritetas suteikiamas tam tikriems asmenims, kurie turi pirmumo teisę įsigyti parduodamą sklypą. Tik tokiu atveju, jei šie asmenys atsisako pirkti sklypą arba per nustatytą laiką nepateikia sprendimo dėl įsigijimo, žemę galima parduoti tretiesiems asmenims, t. y., kitiems suinteresuotiems pirkėjams, neturintiems pirmumo teisės.

Asmenys, turintys pirmumo teisę:

  • Bendraturčiai – tai asmenys, kurie jau turi dalį parduodamo sklypo nuosavybės teisę.
  • Žemės sklypo naudotojai – asmenys, kurie naudojosi žeme žemės ūkio veiklai ne trumpiau kaip metus pagal Registrų centre įregistruotą sutartį.
  • Gretimų sklypų savininkai – žemės ūkio paskirties žemės sklypų savininkai, kurių žemė ribojasi su parduodamu sklypu. Jie turi pirmumo teisę, jei jų pajamos iš žemės ūkio veiklos sudaro daugiau nei 50 % visų pajamų arba jei jie turi įregistruotą ūkininko ūkį.

Pakeitimai nuo 2024 m.

Nuo 2024 m. įsigalioja svarbūs pokyčiai dėl pirmumo teisės įsigyti žemės ūkio paskirties sklypus:

  1. Mažėja pirmumo teisę turinčių asmenų sąrašas – iš pirmumo teisės asmenų sąrašo pašalinami ūkininkai, turintys ūkį toje pačioje ar gretimoje savivaldybėje, taip pat parduodamo sklypo kaimynai, jei sklypas yra didesnis nei 3 hektarai ir turi privažiavimą.
  2. Pirmumo teisė liks tik:
    • Bendraturčiams;
    • Sklypo naudotojams (išskyrus neatlygintinės panaudos atvejus);
    • Gretimų sklypų savininkams, jei parduodamas sklypas atitinka įsiterpusiam žemės plotui taikomus kriterijus.

Tokie pakeitimai gali palengvinti sklypo pardavimo procesą, nes sumažėja skaičius asmenų, kurie turi teisę pirmumo tvarka įsigyti sklypą. Jei pirmumo teisės neturintys asmenys atsisako pirkti, arba per numatytą laiką nepateikia sutikimo, žemės sklypas gali būti parduotas bet kuriam kitam pirkėjui pagal laisvą pasirinkimą.

Noriu parduoti žemės sklypą: kaip elgtis?