Kokius medžius galima pjauti be leidimo?

Medžių pjovimas be leidimo

Privataus žemės sklypo savininkams Lietuvoje taikomos taisyklės, kai norima pjauti medžius ar krūmus. Leidimo būtinybė priklauso nuo medžio rūšies, augimo vietos, skersmens ir kitos konkrečios situacijos. Straipsnyje aptarsime, kokius medžius galima pjauti be leidimo ir kokiomis sąlygomis to reikia laikytis.

Kada reikalingas leidimas?

Kai kurie medžiai priskiriami saugotiniems želdiniams, kuriems kirtimui būtinas savivaldybės leidimas. Tai taikoma medžiams, kurie auga privačioje žemėje, taip pat daugiabučių namų bendrijų teritorijose. Saugotiniems medžiams priskiriami šie rūšys:

  • Ąžuolas, uosis, klevas, guoba, skroblas, skirpstas, bukas, vinkšna, liepa, beržas, maumedis, pušis

Jei šių rūšių medžiai yra 20 cm ar didesnio skersmens miesto teritorijoje arba 30 cm ir didesni ne miesto teritorijose, juos kirsti be leidimo draudžiama. Šis skersmuo matuojamas 1,3 m aukštyje nuo žemės. Tačiau jei medžio skersmuo neviršija minėtų ribų, leidimas nebūtinas.

Kada leidimas nėra būtinas?

Toliau pateikiami atvejai ir kriterijai, kai leidimo kirsti ar genėti medžius ir krūmus nereikia.

AtvejisPaaiškinimas
Nesaugotinų rūšių medžiaiLeidimas nereikalingas pjauti rūšims, nepriskiriamoms saugotinoms.
Invazinės rūšysInvaziniai augalai gali būti šalinami laisvai.
Medžiai iki nustatyto skersmensMiesto teritorijoje iki 20 cm skersmens ir už miesto – iki 30 cm skersmens medžius galima pjauti be leidimo.
Nudžiūvę ar sužaloti medžiaiJei medžiai nudžiūvę, išversti stichinių nelaimių, gaisro ar avarijos metu, jie gali būti pašalinti be leidimo.
Specifinės vietovėsMedžiai, augantys ant pastatų ar inžinerinių statinių, geležinkelio apsaugos zonose, energetikos objektų apsaugos zonose, melioracijos statiniuose arba jų priežiūros zonose.

Leidimo išimčių pavyzdžiai

  1. Pakrantės apsaugos juosta: Pakrantės zonose kai kurie medžiai priskiriami saugotiniems, jei jų skersmuo pasiekia mažesnę ribą, pvz., 12 cm ąžuolams ar 30 cm beržams. Ši teritorija reikalauja ypatingos priežiūros, todėl šie medžiai laikomi saugotinais.
  2. Stichinių nelaimių sužaloti medžiai: Jei dėl gamtinių veiksnių (pvz., vėtros) medis tampa pavojingas, leidimo kirsti nereikia, bet savivaldybę reikia informuoti per 3 darbo dienas, pridėjus nuotraukas prieš ir po kirtimo.
  3. Energetikos ir geležinkelio apsaugos zonos: Jei medžiai auga energetikos objektų ar geležinkelio apsaugos zonose ir kelia pavojų infrastruktūrai, juos leidžiama šalinti be papildomų leidimų.

Baudos ir kita teisinė atsakomybė

Pagal Lietuvos teisės aktus, neteisėtas saugotinų želdinių naikinimas gali užtraukti baudas, siekiančias nuo 60 iki 200 eurų fiziniams asmenims, o juridiniams asmenims – nuo 80 iki 300 eurų. Be to, už padarytą žalą taip pat reikia atlyginti nustatytą kompensaciją, kurios dydis priklauso nuo medžio skersmens ir rūšies.

Kada kreiptis dėl leidimo?

Jei privatiame sklype esantis medis yra priskirtas saugotiniams, leidimo prašymą reikia pateikti savivaldybei. Leidimas reikalingas ir intensyviam genėjimui, kai pašalinama daugiau nei 30% medžio lajos tūrio.

Leidimas paprastai neišduodamas paukščių veisimosi metu (nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d.), nebent medis kelia pavojų žmonių saugumui ar turtui.

Leidimo kriterijų apibendrinimas

Saugotinus medžius ir krūmus galima kirsti be leidimo tik tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, kai jie neatitinka saugotinų kriterijų arba augimo vietoje jų skersmuo yra mažesnis nei nustatyta riba. Dėl papildomų situacijų, kai galima kirsti medžius be leidimo, visada verta konsultuotis su vietos savivaldybe ir įvertinti konkrečios situacijos reikalavimus.

Pagrindinių leidimo reikalavimo kriterijų apibendrinimas:

TeritorijaMedžio skersmuo, nuo kurio reikalingas leidimas
Miesto teritorija20 cm ir daugiau
Ne miesto teritorija30 cm ir daugiau
Pakrantės apsaugos zona12 cm (ąžuolams, uosiams, klevams ir kt.); 30 cm (beržams, gluosniams)
Kokius medžius galima pjauti be leidimo?